Birkende Boldklub: Stærk start efterfulgt af skadestung afslutning i Serie 4.2-sæsonen

dato

I Birkende Boldklub blev der lagt stærkt ud i starten af sæsonen for Serie 4.2-holdet, men skader og uheld førte til en sløj afslutning. Træner Brian Jensen reflekterer over sæsonens op- og nedture.

Inden sæsonstarten havde Birkende Boldklub som målsætning at ende i midten af rækken, måske endda i den øverste halvdel. Brian Jensen fortæller, at holdet lagde stærkt ud og formåede at opnå fine resultater i starten af sæsonen. Desværre blev en god start ikke fulgt til døren, da skader ramte truppen, hvilket resulterede i en svag afslutning.

"Sæsonen startede godt, vi fik nogle fine resultater, men så rendte vi ind i nogle skader, og derefter var det en virkelig sløj afslutning på sæsonen," fortæller Brian Jensen. Han tilføjer, at blot 3 point mere kunne have sikret dem en 5. plads og opfyldt målsætningen, men flere kampe måtte aflyses grundet manglende spillere.

Et af sæsonens højdepunkter var dog udekampen mod Langtved, som bød på dramatik. "Kampen står 2-2 med 10 minutter igen, vores anfører bliver hentet af en ambulance efter en duel, og der står vi sammen og får vundet kampen 4-2," forklarer Brian. Episoden har vist, at trods modgangen er holdånden i Birkende Boldklub stærk.

Træneren ser fremad og understreger, at holdet vil tage de positive oplevelser fra sæsonstarten med sig videre. "Det var en rigtig fin start på sæsonen, hvor vi nærmest var skadesfri, men bredden i truppen kan ikke holde til for mange skader," bemærker Brian Jensen. Lærdommen er klar; skadesfri spillere og stærk holdånd er nøgleingredienser for succes i den kommende sæson.

Kilde: Brian Jensen
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.